Andrzej Wilk - Bez tytułu

Andrzej Wilk – malarstwo

Andrzej Wilk (1939 – 2013). Od 1954r. mieszka w Krakowie i tu ukończył Politechnikę. Swoje obrazy wystawiał od 1973r.

„Trudno pisać o własnym malarstwie, albowiem lepiej raz zobaczyć niż setki razy opowiadać. Obrazy moje powstają w pracowni z drobnych szkiców lub rysunków. Później przechodzą takie przemalowania, że pozostaje po nich tylko temat. Za malarstwem a la prima w dzisiejszym wykonaniu nie przepadam, jak również za awangardą, co nie oznacza, że nie chciałbym dojść do własnego kierunku czy stylu. 

Najbardziej lubię sceny rodzajowe, portrety, akty, ale nie zamykam się w tym kręgu.

Optyczna szarość, powietrze, materia, są bardzo ważnym nośnikiem bogactwa obrazu. Na pewno dla odbiorcy wiadomości te nie są istotne. Widza interesuje efekt końcowy. Na ile ja to wykorzystuję – Sami Państwo oceńcie.”

Autor Andrzej Wilk

 „Z twórczością pana A. Wilka spotkałem się ponad 20 lat temu. Do dzisiaj śledzę ją z ogromnym zainteresowaniem, i – jak każdą twórczość „nieprofesjonalną” (jeżeli w ogóle można tak sztukę wyróżniać) – podziwiam darząc ogromnym szacunkiem. Szczególnie cenię sobie szczególny świat malarski A. Wilka. Ten rodzaj sztuki i postawa artysty wywołują u mnie wzruszenie.

W obecnej epoce, w czasie wszechobecnego postmodernizmu nie tak często można spotkać twórcę malującego obrazy z potrzeby własnej, bez pretensji, tak po prostu z potrzeby serca.

Obrazy A. Wilka rezonują pasją, olśniewają materią malarską, wypełnione postaciami uwodzą widza zapraszając na ucztę artystyczną. Oglądając te dzieła możemy łatwo stać się jednym z aktorów tego swoistego teatru.

Warstwa tematyczna obrazów znakomicie współbrzmi z doskonałym warsztatem. A. Wilk często odwołuje się do minionych epok, w sposób zajmujący i świadomy prowadzi interesujący dialog z wielkimi twórcami Niderlandów. Najczęściej z Rembrandtem, Rubensem, Vermeerem a także z Van Goghiem, to jego ojcowie a właściwie przyjaciele i kuzyni, z którymi A. Wilk w sposób żartobliwy prowadzi spór o artystyczne pryncypia … Odnoszę wrażenie, że cała twórczość artysty, jego umiejętność połączenia realizmu lekkością przypowieści z dyskretnie ukrytą warstwą symboliczną – to także polska tradycja epoki baroku.

W tym miejscu chciałbym przypomnieć twórczość M. Willmana, genialnego twórcę śląskiego, a także już później Z. Waliszewskiego malującego z ogromną brawurą oraz podobną do A. Wilka autoironią.

Cały dorobek twórczy A. Wilka zasługuje na uznanie i szacunek. Należy się nad tą sztuką pochylić, a zdarzyć się może, że doznamy radości poznania prawdy odkrywając źródła i ziemię obiecaną.”

prof. S. Karpowicz, ASP Kraków

 WYSTAWY:

Tow. Przyj Sztuk Pięknych – Kraków

1973, 1977, 1979, 1989

Kossakówka – Kraków 1973

Starówka – Kraków 1974

Konsulat USA – Kraków 1975

Zakł. Dom Kultury – Nowa Huta 1975

Jama Michalika – Kraków 1979, 1988

Gal. Forum – Kraków 1981, 1988

Zbiorowa Wyst. Gr. „Gart” TPSP 1981

Prac. Sztuk Plastycznych – Tarnów 1989

Wyst. Mal. Współczesnego – Szczecin 1990

Galeria BIS-2 AGH – Kraków 1993

CKS Akad. Roln. „ARKA” – Kraków 1993

Dom Polonii – Kraków 1995

Wystawa Ociepki – Bydgoszcz 1998

Myślenicki Ośrodek Kultury – Myślenice 1999

NCK – Kraków, lipiec –sierpień 2001

Pałac Lubomirskich – Kraków 2005

KopalniaSztukiKraków – Kraków maj 2024

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Kopalniasztukionline
Privacy Overview

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie do naszej witryny i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są najbardziej interesujące i przydatne.