Działo się u nas !

plakat E.Molski

Drodzy Państwo !

Od 3 do 31 sierpnia 2024 roku można było oglądać w naszej galerii KopalniaSztukiKraków, wystawę wybranych obrazów autorstwa Eugeniusza Molskiego. Jest on absolwentem Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, wiele lat pracował w Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Jest niezwykle energiczny i kreatywny, stworzył niezliczone ilości prac ceramicznych, rzeźb no i oczywiście obrazów. Jego znakiem rozpoznawczym są charakterystyczne Anioły i Madonny. Prace Artysty były pokazywane na ponad 220 wystawach w kraju i za granicą.

Pozdrawiamy i do zobaczenia !

 

plakat warsztat kolory

23.08.2024 odbyły się warsztaty dla Pań poprowadzone przez arteterapeutkę Grażynę Dydułę na których można było odkryć moc sztuki, wyrazić siebie czy zrelaksować w kameralnym otoczeniu naszej galerii.

Do zobaczenia na kolejnych sesjach !

plakat wystawa plsp

Od 2 do 31 lipca 2024 zapraszamy na wystawę niezwykłych prac absolwentek Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu z ceramiki. Autorkami prac są Maria Chyba, Aleksandra Czubek, Natalia Kaczmarczyk, Liwia Konieczny, Monika Morzywołek, Maja Osika, Marta Trzupek i Wiktoria Zgłobicka.

Zapraszamy do oglądania wystawy w godzinach otwarcia galerii w Bochni przy Rynku 16.

Do zobaczenia !

plakat 4x5

21.06.2024. o godzinie 17.00 mieliśmy przyjemność otworzyć wernisażem wystaw dyplomową absolwentki Szkoły Kreatywnej Fotografii Marianny Piecuch. Wystawę można było oglądać do 3.07.2024. a następnie zdjęcia pojechały na obronę dyplomu. Z dobrze poinformowanych źródeł wiemy, że obrona poszła bardzo dobrze, trzymamy więc kciuki za dalszy rozwój talentu Marianny. 

Słowa od Autorki :

 

Czytanie między słowami polega na odnajdywaniu w tekście głównej myśli, ukrytych znaczeń, symboli, których autor nie wyraził wprost. Odnalezienie tych elementów pozwala czytelnikowi na głębsze zrozumienie autora oraz przeżycie utworu z większą świadomością.

 

W tym przypadku tekst został zastąpiony zdjęciami, w których można dostrzec coś więcej niż tylko to, co widoczne na pierwszy rzut oka. Mimo tego, że widz interpretuje fotografie przez pryzmat własnych uczuć i doświadczeń ma on również szansę spojrzeć na nie z punktu widzenia autora.

Poniżej kilka fotografii z wernisażu i wystawy.

img-20240424-wa00012815721997194025661

Szanowni !

 Wystawa trwała od 4.05. do 31.05.2024. i można ją było ogladać w naszej galerii w Krakowie przy ul. Legionów Józefa Piłsudskiego 23.

Andrzej Wilk urodził się w Borysławiu w 1936 r. Od 1954 r. mieszkał w Krakowie i tu ukończył Politechnikę. Swoje obrazy wystawiał od 1973 r.

„Trudno pisać o własnym malarstwie, albowiem lepiej raz zobaczyć niż setki razy opowiadać. Obrazy moje powstają w pracowni z drobnych szkiców lub rysunków. Później przechodzą takie przemalowania, że pozostaje po nich tylko temat. Za malarstwem a la prima w dzisiejszym wykonaniu nie przepadam, jak również za awangardą, co nie oznacza, że nie chciałbym dojść do własnego kierunku czy stylu.

Najbardziej lubię sceny rodzajowe, portrety, akty, ale nie zamykam się w tym kręgu.

Optyczna szarość, powietrze, materia, są bardzo ważnym nośnikiem bogactwa obrazu. Na pewno dla odbiorcy wiadomości te nie są istotne. Widza interesuje efekt końcowy. Na ile ja to wykorzystuję – Sami Państwo oceńcie.”

Autor Andrzej Wilk

 „Z twórczością pana A. Wilka spotkałem się ponad 20 lat temu. Do dzisiaj śledzę ją z ogromnym zainteresowaniem, i – jak każdą twórczość „nieprofesjonalną” (jeżeli w ogóle można tak sztukę wyróżniać) – podziwiam darząc ogromnym szacunkiem. Szczególnie cenię sobie szczególny świat malarski A. Wilka. Ten rodzaj sztuki i postawa artysty wywołują u mnie wzruszenie.

W obecnej epoce, w czasie wszechobecnego postmodernizmu nie tak często można spotkać twórcę malującego obrazy z potrzeby własnej, bez pretensji, tak po prostu z potrzeby serca.

Obrazy A. Wilka rezonują pasją, olśniewają materią malarską, wypełnione postaciami uwodzą widza zapraszając na ucztę artystyczną. Oglądając te dzieła możemy łatwo stać się jednym z aktorów tego swoistego teatru.

Warstwa tematyczna obrazów znakomicie współbrzmi z doskonałym warsztatem. A. Wilk często odwołuje się do minionych epok, w sposób zajmujący i świadomy prowadzi interesujący dialog z wielkimi twórcami Niderlandów. Najczęściej z Rembrandtem, Rubensem, Vermeerem a także z Van Goghiem, to jego ojcowie a właściwie przyjaciele i kuzyni, z którymi A. Wilk w sposób żartobliwy prowadzi spór o artystyczne pryncypia … Odnoszę wrażenie, że cała twórczość artysty, jego umiejętność połączenia realizmu lekkością przypowieści z dyskretnie ukrytą warstwą symboliczną – to także polska tradycja epoki baroku.

W tym miejscu chciałbym przypomnieć twórczość M. Willmana, genialnego twórcę śląskiego, a także już później Z. Waliszewskiego malującego z ogromną brawurą oraz podobną do A. Wilka autoironią.

Cały dorobek twórczy A. Wilka zasługuje na uznanie i szacunek. Należy się nad tą sztuką pochylić, a zdarzyć się może, że doznamy radości poznania prawdy odkrywając źródła i ziemię obiecaną.”

prof. S. Karpowicz, ASP Kraków

 WYSTAWY:

Tow. Przyj Sztuk Pięknych – Kraków

1973, 1977, 1979, 1989

Kossakówka – Kraków 1973

Starówka – Kraków 1974

Konsulat USA – Kraków 1975

Zakł. Dom Kultury – Nowa Huta 1975

Jama Michalika – Kraków 1979, 1988

Gal. Forum – Kraków 1981, 1988

Zbiorowa Wyst. Gr. „Gart” TPSP 1981

Prac. Sztuk Plastycznych – Tarnów 1989

Wyst. Mal. Współczesnego – Szczecin 1990

Galeria BIS-2 AGH – Kraków 1993

CKS Akad. Roln. „ARKA” – Kraków 1993

Dom Polonii – Kraków 1995

Wystawa Ociepki – Bydgoszcz 1998

Myślenicki Ośrodek Kultury – Myślenice 1999

NCK – Kraków, lipiec –sierpień 2001

Pałac Lubomirskich – Kraków 2005

Zapraszamy i do zobaczenia !

kocia wystawa

17.02.2024. otwarliśmy z okazji Światowego Dnia Kota wystawę prac naszych Autorów z wizerunkami kotów. Były to przed wszystkim obrazy ale również można było zobaczyć grafiki, wyroby ceramiczne, kafle artystyczne, szkło fusingowe czy rzeźby kotów. Łącznie nieco ponad pięćdziesiąt prac w tym 26 obrazów z kocią tematyką. Wystawa pierwotnie była zaplanowana na dwa tygodnie jednak cieszyła się dużym zainteresowanie i przedłużyliśmy ją o kolejne dwa. Niektóre prace z wystawy są dostępne w naszych galeriach, więc jeśli ktoś nie zdążył ich oglądnąć lub kupić to zapraszamy do nas !

16.12.2023. mieliśmy w KopalniSztukiKraków koncert autorskich pastorałek Grzegorza Kapci pod tytułem Ballada o Świętym Mikołaju.

Grzegorz pochodzi z Chełmna na Pomorzu a od wielu lat jest mieszkańcem Bochni. Plastyk, Malarz (ikony, pejzaże, portrety i inne).Jego dorobek to setki obrazów oraz wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Czasem konswrwator przedmiotów dawnych i pięknych. Z potrzeby serca i ducha – muzyk i tekściarz.

Grał w zespołach Halio Band, Duet w Kapciach, Ohalio oraz występował i występuje solowo.

…”Gra na gitarze akustycznej, harmonijce ustnej, drumli, bywało i na kontrabasie a gdy trzeba to i z fujarki dżwięk wydobędzie…”(cyt). Gatunek muzyczny ciężko określić, choć dwa razy był uczestnikiem Pikniku Country w Mrągowie. Najbliżej jest mu do Krainy Łagodności, jednak impulsy twórcze pochodzą od wspomnianego country ale również muzyki folk, blues i pop rock.

Można posłuchać a nawet kupić w sieci dwa albumy Grzegorza :

„Pasterze szli” – pastorałki

„W środku nocy” – piosenki autorskie

Pastorałki, któe wykonałosobiście ich autor pochodzą w części z płyty „Pasterze szli” ale były też i nowe dotąd nigdzie nie zagrane utwory. A na koniec koncertu niespodzianka i było wspólne śpiewanie kolend bożonarodzeniowych przy akompaniamencie Grzegorza.

Pięknie dziękujemy przybyłym na koncert oraz Grzegorzowi za ten piękny czas !

Pozdrawiamy i do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach !

 

22.11.2023 w naszej galerii w Krakowie przy Legionów Piłsudskiego 23 miała miejsce premiera albumu Święto Lasu zespołu Big Bit Kid. Premiera została uświetniona kameralnym koncertem zespołu w składzie Mariusz Kokoszka, Adam Struzik, Jakub Struzik i Adrian Marzec. Zespół w otoczeniu dzieł autorów prezentujących swoje prace w galerii wykonał 5 klimatycznie zaaranżowanych choć z rockowym pazurem zagranych utworów z premierowej płyty. Na wydarzeniu obecni również byli producent płyty Wojtek Famielec i autorka grafiki Paula Bujakowska-Szumlańska. A przede wszystkim zacne grono bliskich i fanów zespołu, którzy tłumnie przybyli na wydarzenie.

Poniżej krótka fotorelacja dzięki zdjęciom Piotra Habało.

Krótki wywiad o powstaniu płyty jaki dali Adam i Kuba Struzikowie w naszej galerii możecie posłuchać i zobaczyć pod linkiem : Wywiad dla Gazety Krakowskiej – wideo.

Dziękujemy pięknie za to wydarzenie i do zobaczenia na kolejnych !

Wystawa prac AMUN - 10.10.2021.

Kochani !

Ddzieki uprzejmości AMUN i przy współpracy z Festiwalem Integracja Malowana Dżwiękiem mieliśmy zaszczyt gościć prace Artystów Malujących Ustami i Nogami. Niesamowite dzieła można było oglądać na festiwalu oraz w nasze galerii w części wystawowej od 23.10. do 11.11.2021. 

Autorzy : Martynka Gruca, Walery Siejtbatałow, Stanisław Kmiecik, Mariusz Mączka, Teresa Frys, Katarzyna Warachim, Mariola Wower, Agnieszka Sapińska, Małgorzata Maria Waszkiewicz, Dorota Szachewicz, Bartosz Ostałowski, Monika Kamińska, Marika Kropidłowska, Małgorzata Pauspert, Mikołaj Kastelik, Jan Soporek, Emilia Andruszko Ratajczak, Arkadiusz Cyprian, AMUN, VDMFK/Amfpa – artists & friends.

Poniżej zdjęcia z wystawy, dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia !

Relacja z wernisażu wystawy fotografii Iana Gothier - 11.09.2021.

Kochani jak obiecaliśmy było ciekawie i róznorodnie ! 

Na początek pokaz kolekcji jesiennej mody Anny Watras na bocheńskim rynku i odkrycie kim jest Ian Gothier. A potem tajemnicza nieznajoma zaprowadziła Was do naszej sali wystawowej w której mogliście zobaczyć wspaniałe dzieła Iana Gothier a każde z nich ma swoją własna opowieść i historię.

Dziękujemy Starostwu Bocheńskiemu za patronat !

Serdecznie Wam dziękujemy Kopalnia Sztuki Bochnia i Fotofarm !

Kochani mamy ogromną przyjemność zaprosić Was na pierwszy w naszej historii wernisaż !!!

Będzie to wernisaż wystawy kolektywu Ewy Sęk i Mikołaja Stomóra pod tytułem Abstrakcje i Kobiety. Startujemy o godzinie 17.00 w sobotę 12 czerwca 2021, więc już za kilka dni ! Wystawa to około 30 obrazów olejnych, akrylowych bądź w technice mieszanej na płótnie, dykcie i materiałach z odzysku. Wydarzenie odbędzie sie w Bochni na Rynku pod numerem 16, wejście przez główne drzwi kamienicy. Ze względów na obowiązujące obostrzenia pamiętajcie o maseczkach. Będziemy zapraszać w 6 osobowych grupach. Czas będzie nam umilał duet Julia Stompór – skrzypce i Krzysztof Stompór – klawisze, co zagrają … będzie ciekawie ! Wystawę będzie można odwiedzać do 11 lipca 2021.

Zapraszamy !!!

Kochani !

Zapraszamy na wystawę obrazów Walerego Siejtbatałowa zorganizowanej w ramach XIII Festiwalu Integracja Malowana Dżwiękiem, zapraszamy na stronę festiwalu !

Wystawa czynna w godzinach pracy galerii, możliwe też indywidualne ustalenie godzin.

Do zobaczenia !

 

integracja malowana dżwiękiem plakat